Bitless Inc Annual Online Show

1st May - 30th June 2014 

The Bitless Inc Annual Online Show is open to any bitless equestrian around the world. 
The show includes photo and video classes with Placing Ribbons to 4th Place.  The Winners of
each Class are eligible for Ring Champion & Reserve, and Ring Champions are eligible to win
Grand Champion & Reserve. This Show has now Closed.
  Results are below.

Congratulations to all the winners, and well done to everyone who entered!


Bitless Inc Annual Online Show Grand Champion


    
Grand Champion: Leah Sharp & Breo
Judge Sue Lewis says "Such a lovely, happy, versatile horse.  He really stood out in all his classes 
to me because he is always so relaxed looking.  Congratulations and Well Done!!"  


Bitless Inc Annual Online Show Reserve Grand Champion


         
Reserve Grand Champion: Pam Pike & Dean
Judge Sue Lewis says "This is an excellent example of what can be achieved when horse and rider share
a connection and work togther as a team, without gadgets or gear, just you and your horse". 



Guest Judge's Choice Awards

Our Guest Judges have chosen one entry each from the whole competition. 


   
Guest Judge's Choice: Emily Briggs & Mandagus (from Class 19)
Judge Leslie Nichols says "Such beautiful harmony between horse & rider!  The horse
is moving freely & happily, enabled by the obvious relaxation of both horse & rider.
This video demonstrates perfectly that not only can a polished performance be achieved
bitless, in fact, its clear that the removal of the bit is what's allowing all of the wonderful
moments in this inspiring ride".  


Guest Judge's Choice:  Suzanne Bellette & Tombay (Fom Class 3)
Judge Robert Cook says "This image wonderfully captures the harmony that is possible between
horse and human; the voluntary interaction between prey and predator. The composition is well
balanced and the back lighting most effective.  The picture sends a simple, direct and delightful
message to the viewer even though, as Sir Thomas Browne wrote in the 17th century, “it be but of
an horse.” 
I can look a whole day with delight upon a handsome Picture, though it be but of an Horse.
It is my temper, and I like it the better, to affect all harmony: and sure there is musick even in the beauty,
and the silent note which Cupid strikes, far sweeter than the sound of an instrument. For there is a
musick where ever there is a harmony, order, or proportion: and thus far we may maintain the music of
the Sphears; for those well-ordered motions, and regular paces, though they give no sound unto the ear,
yet to the understanding they strike a note most full of harmony.
"


Guest Judge's Choice:  Tanya French & Barnsey (From Class 10)
Judge Mark Smith
 says "Coming from a competitive background, I am convinced that if we want to
be taken seriously, we don't just have to be as good as the bitted riders... we need to better and BEAT
them!  The technique shown by this hrse would be admire by any proper event trainer ... his back leg
technique... the use of his head and neck... the confidence the partnership have in each other ... ALL
WITHOUT A HUNK OF METAL IN HIS MOUTH!!"



Best Junior Award
 
    
Best Junior Award: Mariah & Tinkerbelle 
Judge Cynthia Cooper says "Nice to see a happy & confident young rider". 


CLASSES:

CLICK HERE for class descriptions. 

       Showing Ring (Photos):  
   
      Showing Champion

     
          
Showing Champion: Karri Nadazdy & Hillview Lothlorien 
Judge Sue Lewis says "I just couldn't go past this picture. The pony looks like he is smiling,
both he & the driver are looking in the same direction, working as a team & enjoying themselves".     
  
       Showing Reserve Champion 
      
 
         
Showing Reserve Champion: Noeline Cassettari & Grawood Chelsea 
Judge Sue Lewis says "Both are focussed very much on the task at hand, you can see the
concentration on both faces. The donkey looks like she is on a mission, eager & alert!"
 

  1. Ridden Equine
    1st Place Ribbon  
    1st Place: Janet Hurt & Bella Park Rose
    Judge Cynthia Cooper says "I was looking for the horse
    most accepting of the bridle, along with their carriage and
    expression.  Although this photo is not that clear, I can
    see the horse and rider (who is well presented), are
    working as a team".

    2nd Place Ribbon 
    2nd Place: Linda Merrilees & Fugi          
    3rd Place Ribbon  4th Place Ribbon  
    3rd Place: Angela Zenakis & Luminaire                                     4th Place: Deb Shearim & Tobe
    Highly Commended    
                        L. Sharp & Breo                             S. Newton-Carter & Stormy                        A. Xenakis & Felyx 
       
          D. Shearim & Tobe                                        S. Kelly & Sonic                                                       S. Kelly & Ranger 
     
         P. Pike & Dean                                                                        E. Romanin & Salsa  
       
       A. Xenakis & Felyx                           A. Xenakis & Luminaire   
     
          T. French & Luke                                         T. French & Barnsey
       
             T. French & Luke                                T. French & Luke                      B. Daws & Dazzle
    .
  2. Driven Equine/s
    1st Place Ribbon 
    1st Place: Noeline Cassettari & Chelsea
    Judge Cynthia Cooper says "Beautifully turned out and
    very happy looking donkey".

     2nd Place Ribbon   
    .2nd Place: Karri Nadazdy & Hillview Lothlorien 

  3. Liberty Equine
    1st Place Ribbon 
    1st Place: Shelley Newton-Carter & Summer Solstice III
    Judge Cynthia Cooper says "I love the softness and
    gentle expression along with the pose". 
    2nd Place Ribbon  
    2nd Place: Suzanne Bellette & Tombay
    3rd Place Ribbon  4th Place Ribbon  
    3rd Place: Suzanne Bellette & Tombay & Friends             4th Place: Pam Pike & Bob
    Highly Commended     
                     J. Hurt & Bella park Rose                                                           A. Xenakis & Luminaire  
       
          S. Lewis & Rissole                           P. Cherry & Harvey                                   
     
             A. Xenakis & Luminaire                                       T. French & Luke
      
            T. French & Luke                                                                         T. French & Luke 
     
            B. Daws & Moo                                                                    K. Nadazdy & Lunar & Lorien
    .
  4. Bareback and Bridle-less 
    1st Place Ribbon  
    1st Place: Karri Nadazdy & Aragorn
    Judge Cynthia Cooper says "Happy horse and
    very nicely turned out".
     
    2nd Place Ribbon  
    2nd Place: Tanya French & Luke
    3rd Place Ribbon  4th Place Ribbon 
    3rd Place: Angela Xenakis & Luminaire                       4th Place: Pam Pike & Dean 
    Highly Commended     
                     M. Newton-Carter & Hollywood Lightning              M. Newton-Carter & Stormy                           A. Xenakis & Luminaire

        T. French & Luke 
    .
  5. Leading Rein
    1st Place Ribbon  
    1st Place:  Mariah & Tinkerbelle
    Judge Cynthia Cooper says "Nice to see a happy &
    confident young rider".
     
    2nd Place Ribbon 

    2nd Place: Leah Sharp & Breo & Friends 
    .
  6. Other Animals Ridden or Driven
    1st Place Ribbon  

    1st Place: Noeline Cassettari & The Goat
    Judge Cynthia Cooper says "Lovely to
    see a goat being taught with positive
    reinforcement - and what an amazing
    little cart!".
     
    .
  7. Ridden Competitive Equine
    1st Place Ribbon  
    1st Place: Colleen Clancy & Kamidah Park Hamelech
    Judge Cynthia Cooper says "I chose this combination
    because the horses looked relaxed and happy, and
    forward moving with a nice expression".
     
    2nd Place Ribbon  
    2nd Place: Leah Sharp & Breo 
    3rd Place Ribbon  4th Place Ribbon 
    2nd Place: Janet Hurt & Bella Park Rose                                     4th Place: Erin Romanin & Salsa
    Highly Commended
       
                       L. Sharp & Breo                             S. Kelly & Sonic                                                          L. Merrilees & Willow

         L. Carter & Alberts Image
    .
  8. Driven Competitive Equine
    1st Place Ribbon  
    1st Place: Karri Nadazdy & Hillview Lothlorien
    Judge Cynthia Cooper says "Very smart outfit &
    sweet looking pony".
     
    2nd Place Ribbon 
        
    2nd Place: Noeline Cassettari & Chelsea.
     


    Sporting Ring (Photos):


    Sporting Champion


         
    Sporting Champion: Leah Sharp & Breo
    Judge Sue Lewis says "I look to the horse and I just can't go past this guy he looks alert,
    relaxed and happy all at the same time!"
     
    Sporting Reserve Champion
     
      
    Sporting Reserve Champion: Leah Sharp & Breo
    Judge Sue Lewis says "Again the horse looks relaxed, yet focused on the job at hand
    and still seems to be enjoying himself. It is also a realm I don't think Bitless has broken
    across to as yet, so therefore it is just great to see her out and about giving it all a go
    and not compromising her horse to do so." 


  9. Dressage
    1st Place Ribbon  
    1st Place: Tanya French & Luke
    Judge Georgia Bruce says "This picture shows a beautiful harmonious
    partnership between horse & rider.  The horse shows excellent balance
    & self carriage.  Good activity & engagement of the hindquarters & looks
    to be very loose and soft throughout it's whole body from the tail right
    through to the ears.  The rider has a good position with an independant
    seat.  Lovely picture, congratulations".
     
    2nd Place Ribbon 
    2nd Place: Erin Romanin & Salsa
    Judge Georgia Bruce says "This horse is also working with very good balance
    and impulsion.  It could show a little more looseness & relaxation.  Really nice
    combination, very well done". 
    3rd Place Ribbon  
    3rd Place: Deb Shearim & Tobe
    Judge Georgia Bruce says "Good to see horse uphill with poll the highest point &
    nose slightly in front of the vertical.  Lovely harmony in this picture.  Could show
    more looseness over the back". 

    4th Place Ribbon  
    4th Place: Janet Hurt & Bella Park Rose
    Judge Georgia Bruce says "Good Impulsion, horse really tracking up.  Rider could sit
    up a little more to help encourage the horse to lighten the forehand & bring the
    weight more over the hindquarters". 
    Highly Commended    
                       L. Sharp & Breo                                                       S. Kelly & Ranger                         
      
          K. Nadazdy & Hillview Lothlorien                                          P. Pike & Dean                                   
     
                   A. Xenakis & Felyx                                                    A. Xenakis & Felyx 
       
          A. Xenakis & Luminaire                                                R. Magro & Flash                                             T. French & Luke 
       
         T. French & Hunter                          B. Daws & Dazzle                                     S. Brownridge & Hunter
    .
  10. Jumping  
    1st Place Ribbon  
    1st Place: Leah Sharp & Breo
    Judge Carlos Tabernaberri says "Congratulations, I dislike having
    to select some and not others, as in my eyes everyone bitless is a
    winner already".
     
    2nd Place Ribbon 
    2nd Place: Sinead Kelly & Sonic
    3rd Place Ribbon  4th Place Ribbon 
    3rd Place: Rose Jones & Bapsford                                              4th Place: Sinead Kelly & Ranger
    Highly Commended    
                     K. Nadazdy & Hillview Tinuviel                          L. Sharp & Breo                                                      M. Newton-Carter & Stormy
       
          L. Sharp & Breo                                                        A. Xenakis & Luminarie                                     D. Shearim & Tobe
       
          C. Cooper &                                    K. Hulme & Pixie                                       T. French & Barnsey 
     
         T. French & Hunter                                          L. Carter & Alberts Image.

  11. Trails/Endurance/Trec
    1st Place Ribbon 
    1st Place: Deb Shearim & Tobe
    Judge Carlos Tabernaberri says "Congratulations, I dislike having
    to select some and not others, as in my eyes everyone bitless is a
    winner already".
     
    2nd Place Ribbon 
    2nd Place: Ros Jones & Bapsford
    3rd Place Ribbon  4th Place Ribbon 
    3rd Place: Tanya French & Sailor                  4th Place: Noeline Cassettari & Rose & Chelsea 
    Highly Commended     
                       C. Clancy & Kamidah Park Hamelech                          L. Sharp & Breo     
     
        G. Pickthorn & Wally                                            G. Pickthorn & Beeby      
          
                                S. Kelly & Ranger                           A. Xenakis & Luminaire                 P. Pike & Bob
        
          K. Hulme & Pixie                                              C. Clancy & Kadimah Park Hamelech          
      
                 T. French & Sailor                                                   C. Cooper & friends

  12. Obstacles  
    1st Place Ribbon 
    1st Place: Ros Jones &
    Judge Carlos Tabernaberri says "Congratulations, I dislike having
    to select some and not others, as in my eyes everyone bitless is a
    winner already".
     
    2nd Place Ribbon 
    2nd Place: Cynthia Cooper &
    3rd Place Ribbon  4th Place Ribbon 
    3rd Place: Pam Cherry & Harvey                                                          4th Place: Gayle Pickthorn & Wally

    Highly Commended     
                      N. Cassettari & Chelsea                                                L. Sharp & Breo                      
     
                   R. Jones & Bapsford                                      R. Magro & Flash       
       
                     K. Nadazdy & Hillview Tinuviel                                   P. Pike & Charlie
        
           J. Hurt & Bella Park Rose                                                        A. Xenakis & Luminaire          
     
               A. Xenakis & Cadenza                                 D. Shearim & Tobe    
       
                D. Shearim & Tobe                              D. Shearim & Friend 
        
           D. Shearim & Tobe                                                                         S. Kelly & Sonic                
     
       S. Kelly & Ranger & Friend                                 K. Hulme & Pixie      
       
           L. Sharp & Breo                                              E. Romanin & Salsa                                                L. Merrilees & Fugi  
       
        J. Radford & Sid                                                    C. Clancy & VBA Bush Hero
     
        C. Clancy & Valilly Bushranger                              T. French & Denny
    .
  13. Mounted Games/gymkhana
    1st Place Ribbon 
    1st Place: Leah Sharp & Breo
    Judge Carlos Tabernaberri says "Congratulations, I dislike having
    to select some and not others, as in my eyes everyone bitless is a
    winner already".
     
    2nd Place Ribbon  
    2nd Place: Jodi Strobl & Cas
    3rd Place Ribbon  4th Place Ribbon 
    3rd Place: Gayle Pickthorn & Wally                                         4th Place: Janet Hurt & Bella Park Rose
    Highly Commended     
                  G. Pickthorn & Wally                                                    J. Strobl & Cas                                  

                L. Carter & Alberts Image
    .
  14. Historical/Re-enactment 
    1st Place Ribbon  
    1st Place: Leah Sharp & Breo
    Judge Sue Lewis says "The horse looks like he is having fun!
    She looks very much in character for the display, concentration
    on her face, the horses ears fixed on her listening but it still
    has a nice relaxed look about it despite going at full charge, to
    me the horse looks like it is really enjoying what it is doing
    and I like that most of all! ".
     
    2nd Place Ribbon  
    2nd Place: T. French & Jindi 
    3rd Place Ribbon  4th Place Ribbon 
    3rd Place: Leah Sharp & Breo & troops                    4th Place: Leah Sharp & Breo
    Highly Commended  
                  L. Sharp & Breo                          L. Sharp & Breo  


    .
  15. Western Sports
    1st Place Ribbon 
    1st Place: Cynthia Cooper & Friend
    Judge Carlos Tabernaberri says "Congratulations, I dislike having
    to select some and not others, as in my eyes everyone bitless is a
    winner already".
     
    2nd Place Ribbon 
    2nd Place: Leah Sharp & Breo 
    3rd Place Ribbon
     
    3rd Place: Pam Pike & Dean 
    .
  16. Australian Sports 
    1st Place Ribbon 
    1st Place: Leah Sharp & Breo
    Judge Carlos Tabernaberri says "Congratulations, I dislike having
    to select some and not others, as in my eyes everyone bitless is a
    winner already".
     
    2nd Place Ribbon   
    2nd Place: L. Sharp & Breo
    .
  17. European Sports  
    1st Place Ribbon 
    1st Place: Tanya French & Luke 
    Judge Carlos Tabernaberri says "Congratulations, I dislike having
    to select some and not others, as in my eyes everyone bitless is a
    winner already".
     
    2nd Place Ribbon 
    2nd Place: Sally Brownridge & Hunter
    3rd Place Ribbon  4th Place Ribbon 
    3rd Place: Leah Sharp & Breo                                              4th Place: Linda Merrilees & Willow
    Highly Commended     
                       L. Sharp & Breo                                                       L. Sharp & Breo             
     
         L. Carter & Alberts Image                                  L. Sharp & Breo  
       
           S. Kelly & Sonic                                                      T. French & Eilidh   
    .
  18. Team Sports
    1st Place Ribbon 
    1st Place: Cynthia Cooper & friends
    Judge Carlos Tabernaberri says "Congratulations, I dislike having
    to select some and not others, as in my eyes everyone bitless is a
    winner already".
     
    2nd Place Ribbon 
    2nd Place: Leah Sharp & Breo & Team
    3rd Place Ribbon
     
    3rd Place: Pam Pike & Tin Tin + Noeline Cassettari & Chelsea



    Video Ring:
    CLICK HERE for tests/courses. 


    Video Champion
     
      
    Video Champion: Pam Pike & Dean
    Judge Sue Lewis says "Lovely relaxed horse, just looked like he was taking a relaxing little stroll
    around the arena between naps, making dressage look easy"


    Video Reserve Champion

      
    Video Reserve Champion: Angela Xenakis & Luminaire
    Judge Sue Lewis says "This partnership is just lovely and the horse is so relaxed and happy
    looking about it all"

     
  19. Dressage - Walk/Trot only (Ridden)
    1st Place Ribbon 
    1st Place: 79.5% Pam Pike & Dean
    Judge Georgia Bruce says "Well done, very impressive!"

    2nd Place Ribbon 
    2nd Place: 73.3% Emily Briggs & Mandagus
    3rd Place Ribbon  4th Place Ribbon
    3rd Place: 72.4% P. Pike & Dean                                                   4th Place 65.7% S. Newton Carter & Hollywood Lightning
    Highly Commended            
                 62.4%  S. Newton-Carter & Summer Solstice III  .
  20. Dressage - Canter included (Ridden)
    1st Place Ribbon 

    1st Place: 66.5% Pam Pike & Dean
    Judge Georgia Bruce says "Lovely relaxation & harmony"

    .
  21. Dressage - Freestyle (to music) 
    (No entries)
    .
  22. Precision & Paces - Single (Driven Dressage) 
    (No entries)
    .
  23. Precision & Paces - Multiples (Driven Dressage) 
    (No entries)
    .
  24. Showjumping - up to 50cm (Ridden) 
    1st Place Ribbon 
    1st Place: 44/50.  Shelley Newton-Carter & Summer Solstice.
    Judges Cara Keogh & Tania Petersen say "Beautiful!!!  Well done."

    .S.
  25. Showjumping - over 50cm (Ridden)
    1st Place Ribbon 

    1st Place: 44/50. Tanya French & Tullymoor Hazardous.
    Judges Cara Keogh & Tania Petersen say "Lovely Team!! Lots of fun".

    .
  26. Showjumping (Inhand or Liberty)  
    1st Place Ribbon 
    1st Place: 43/50. Noeline Cassettari & Rose
    Judges Cara Keogh & Tania Petersen say "This is FANTASTIC, what great fun!!!
    What a great job you and your pony do".

    .
  27. Agility - In hand  
    1st Place Ribbon 
    1st Place: 38/50. Karri Nadazdy & Glenkery Once In A Blue Moon
    Judges Cara Keogh & Tania Petersen say "Beautiful to watch, really enjoyed it".

    2nd Place Ribbon  .
    2nd Place: 29/50. Noeline Cassettari & Holly
    .
  28. Agility - Pairs  
    1st Place Ribbon 
    1st Place: 29/50. Karri Nadazdy & Hillview Tinuviel and Pam Pike & Charlie.
    Judges Cara Keogh & Tania Petersen say "Looks like heaps of fun, with great ponies
    and people".

    .
  29. Agility - Liberty 
    1st Place Ribbon 
    1st Place: 44/50. Pam Cherry & Harvey
    Judges Cara Keogh & Tania Petersen say "Really enjoyed watching this team, Beautiful".


    2nd Place Ribbon 
    2nd Place: 43/50. S Newton-Carter & Summer Solstice III .
    3rd Place Ribbon  4th Place Ribbon 
    3rd Place: 40/50. Karri Nadazdy & Glenkery Once In A Blue Moon            4th Place: 39/50. Pam Pike & Charlie.
    Highly Commended 
                  33/50. N. Cassettari & Rose
  30. Agility - Ridden 
    1st Place Ribbon 
    1st Place: 43/50. Angela Xenakis & Luminaire
    Judges Cara Keogh & Tania Petersen say "Lovely to watch!!!  Beautiful team."

    2nd Place Ribbon 
    2nd Place: 38/50. Pam Pike & Dean 
    3rd Place Ribbon 
       
    3rd Place: 32/50. Angela Xenakis & Felyx

  31. Agility - Driven
    1st Place Ribbon 
    1st Place: 42/50. Karri Nadazdy & Hillview Lothlorien.
    Judge Tania Petersen say "I really love this team!  Just so you know: whip contact
    is not allowed in International Horse Agility."

    2nd Place Ribbon 
      
    2nd Place: 38/50.  Noeline Cassettari & Rose
    .
  32. Tricks - intentional or not
    1st Place Ribbon 
    1st Place: Noeline Cassettari & Rose
    Judge Cynthia Cooper says "Very cute & great scenario".

    2nd Place Ribbon 
    2nd Place: Leah Sharp & Breo
    3rd Place Ribbon  4th Place Ribbon
    3rd Place: Jessica Long & Green Ridge Celeste                                         4th Place:  Karri Nadazdy & Hillview Lothlorien
    Highly Commended  
                       P. Pike & Dean                                                                    N. Cassettari & Rose 
     
          T. French & Luke                                                                       T. French & Jindi 
    .



    Novelty Ring (Photos):

    Bitless Inc Members Only

    Novelty Champion



                       
    Novelty Champion: Tanya French & Luke
    Judge Sue Lewis says "Just a lovely, happy looking horse"


    Novelty Reserve Champion


      
    Novelty Reserve Champion: Cynthia Cooper & Friends
    Judge Sue Lewis says "This is one of those special moments you have to be lucky to catch".



    -
  33. First Time Bitless 
    1st Place Ribbon 
    1st Place: Karri Nadazdy & Bazinga Butterfly
    Judge Alize Muckensturm says "I think this entry deserved
    1st Place as it emphasises the importance of groundwork
    when transitioning your horse to bitless.  In addition the
    horse is wearing a correctly fitted & flat bridle".
     
    2nd Place Ribbon 
    2nd Place: Noeline Cassettari & Cadbury
    3rd Place Ribbon  4th Place Ribbon 
    3rd Place: Leah Sharp & Breo                                               4th Place: Alison Jeynes & Sonny
    Highly Commended    
                       J. Long & Green Ridge Celeste                      A. Xenakis & Felyx                                           A. Xenakis & Luminaire
       
          D. Shearim &                                        S. Kelly & Ranger                                                J. Radford & Sid

        L. Carter & Alberts Image.
  34. Fancy Dress
    1st Place Ribbon 
    1st Place: Noeline Cassettarri & Rose
    Judge Alize Muckensturm says "I liked this entry most because
    the costume for the horse is minimal/comfortable & yet effective.
    Both human & pony are dress with a common theme".
     
    2nd Place Ribbon 
    2nd Place: Karri Nadazdy & Bazinga Dragonfly 
    3rd Place Ribbon  4th Place Ribbon 
    3rd Place: Leah Sharp & Breo                                      4th Place: Sue Lewis & Rissole 
    Highly Commended    
                      G. Pickthorn & Wally                          G. Pickthorn & Wally                          S. Lewis & Pebbles
     
         L. Merrilees & Willow                                        L. Carter & Alberts Image
    .
  35. Dirtiest Equine  
    1st Place Ribbon 
    1st Place: Sue Lewis & Mickey
    Judge Alize Muckensturm says "It was hard to decide between so many
    dirty horses, but I think this one is the dirtiest of all!" 
     
    2nd Place Ribbon 
    2nd Place: Alison Jeynes & Polly
    3rd Place Ribbon  4th Place Ribbon 
    3rd Place: Tanya French & Harry                                   4th Place: Sinead Kelly & Sonic
    Highly Commended    
                         K. Nadazdy & Hillview Tinuviel                          L. Sharp & Breo                                J. Radford & Banjo
     
           L. Carter & Harlequin Lodge Crystal                     C. Cooper
    .
  36. Hairiest Equine
    1st Place Ribbon 
    1st Place: Cynthia Cooper &
    Judge Alize Muckensturm says "I chose this entry because
    of the focus on the whiskers.  People tend to cut them off
    for cosmetic reasons, when in fact whiskers are needed to
    gather information". 
     
    2nd Place Ribbon 
    2nd Place: L. Sharp &  
    3rd Place Ribbon  4th Place Ribbon 
    3rd Place: Sue Lewis & Rissole                       4th Place: Karri Nadazdy & Bazinga Dragonfly 
    Highly Commended    
                    R. Magro & Callie                                            J. Radford & Pebbles             L. Carter & Harlequin Lodge Crystal
    .
  37. Funniest Photo
    1st Place Ribbon 
    1st Place: Cynthia Cooper & friends
    Judge Alize Muckensturm says "Its a foal with a bucket! 
    I mean its difficult to do better than that!!" 
     
    2nd Place Ribbon 
    2nd Place: Alison Jeynes & Jack
    3rd Place Ribbon  4th Place Ribbon 
    3rd Place: Alison Jeynes & Byron                              4th Place: Sue Lewis & Muffin 
    Highly Commended       
                    S. Kelly & Ranger                              L. Sharp &                                    A. Jeynes & Sonny                        V. Benson & Elroy  
        
         P. Pike & Dean                                     G. Pickthorn & Wally                                            G. Pickthorn & Wally
       
        D. Shearim & Tobe                                                S. Lewis & HB                                                     C. Cooper
       
         J. Radford & Sid                                                L. Merrilees & Friends                                  S. Kelly & Sonic
      
     T. French & Jo, Harry, Luke & Hunter 
    .
  38. The Human-Equine Connection  
    1st Place Ribbon 
    1st Place: Alison Jeynes & MIL
    Judge Alize Muckensturm says "For me this entry represents the
    beauty of human-equine connections, a connection that can last
    a lifetime & that you can find at any age". 
     
    2nd Place Ribbon 
    2nd Place:  Cynthia Cooper & 
    3rd Place Ribbon  4th Place Ribbon 
    3rd Place: Erin Romanin & Salsa                                            4th Place: Tanya French & Ceilidh & Denny
    Highly Commended     pi
                     L. Sharp & Breo                                                          A. Jeynes & Byron                                                   S. Kelly & Ranger
       
      J. Barratt & Shamrock Hill Princess             J. Barratt & Blackwood Springs Ballerina                        M. Barratt & Janmark Dusty 
       
       S. Bellette & Zan, Tombay & Ponies                                       S. Kelly & Ranger                     V. Benson & Elroy
         
        N. Cassettari & team                                      J. Long & Millie                                               D. Shearim & Tobe
       
       A. Xenakis & Luminaire                                                 D. Shearim & Tobe                            D. Shearim & Tobe

        D. Shearim & Friends                                                                                      D. Shearim &  Friend
       
        P. Pike & Bob                                                     D. Shearim                                    S. Lewis & Rissole
       
        D. Whiley & Muchacho                                       R. Magro & Flash                                            S. Lewis & HB & Friend
        
       L. Merrilees & Fugi                                             J. Radford & Banjo & Massan                                 
       
                 K. Hulme & Bob                                                T. French & Jindi
    .
  39. View from Between the Ears
    1st Place Ribbon  
    1st Place: Linda Merrilees & Fugi
    Judge Alize Muckensturm says "I love that this Between the Ears
    picture wasn't taken from the horse's back, in addition,the
    scenery is magical". 
     
    2nd Place Ribbon 
    2nd Place: Angela Xenakis & Luminaire 
    3rd Place Ribbon  4th Place Ribbon 
    3rd Place: Karri Nadazdy & Lunar & Lorien      4th Place: Sinead Kelly & Ranger 
    Highly Commended    
                    V. Benson &                                          L. Sharp & Breo                                     P. Pike & Dean
       
        G. Pickthorn & Wally                                           G. Pickthorn & Wally                                               A. Xenakis & Luminaire
       
       S. Lewis & Ms Horse                                            S. Lewis & Ms Horse                                   E. Romanin & Salsa
     
       C. Cooper &  Friends                                          L. Carter & Albert's Image
    .
  40. Photography Award
    1st Place Ribbon 
    1st Place: Tanya French
    Judge Alize Muckensturm says "I chose this picture
    fo the context of the photography & the beauty of
    the subject, as well as the clarity of the photograph". 
     
    2nd Place Ribbon 
    2nd Place: Sinead Kelly
    3rd Place Ribbon  4th Place Ribbon 
    3rd Place: Angela Xenakis                                           4th Place: Karri Nadazdy 
    Highly Commended    
                    A. Jeynes                                                                              A. Jeynes                                                      A. Jeynes
       
        L. Sharp                                                                    L. Sharp                                                                   V. Benson
       
         P. Pike                                                                          G. Pickthorn                                                       G. Pickthorn
       
        J. Long                                                              D. Shearim                                  S. Lewis
       
        C. Cooper                                                          J. Radford                                                          T. French

       L. Carter

    .
  41. Rescue Horse (Before & After)
    1st Place Ribbon 
    1st Place: Alison Jeynes &
    Judge Alize Muckensturm says "Its difficult to judge such a class, because everyone
    has done a great job of helping these equines.  I chose this entry because it seems
    to be the most spectacular one - you can barely recognise the horse!" 
     
    2nd Place Ribbon  
    2nd Place: Vicki Benson & Star
    3rd Place Ribbon 
    3rd Place:  Deb Shearim &  
    4th Place Ribbon 
    4th Place: Sue Lewis & HWI Taylor 
    Highly Commended 

               
    Deb Shearim & 

       S. Kelly & Sonic 
     
      S. Lewis & Muffin & Ma 
    .


JUDGES

  Georgia Bruce - (Queensland)

 Georgia Bruce is an internationally renowned expert on the
 positive reinforcement based training method known as Clicker
 Training. Georgia has been using Clicker Training with horses
 for the past 15 years and has worked with wild brumbies through
 to elite performance horses. Georgia has also represented
 Australia in Dressage on 12 occasions including the 2004
 Paralympic Games in Athens, as well as the 2008 Paralympic
 Games in Hong Kong where she won two bronze medals for Australia. 
                                               Click Here to visit Georgia's Website.

 

 Cynthia Cooper (Tasmania)

  Probably best known for her advocacy of bitless riding and as the
  creator of Light Rider Bitless Bridles, Cynthia has been involved
  with horses since she was a child.

  Working in the horse industry and becoming qualified as a Parelli
  Instructor, lead the way to her current work as a clinician, instructor
  and trainer of natural horsemanship, and natural horse keeping. 

  Click here to visit Cynthia's Website

 


   Sue Lewis (NSW)

  Bitless Inc President, Sue Lewis has spent a lifetime with horses,
  as a breaker and trainer and a horse welfare advocate.  Her passion for
  improving horse welfare standards in sport, competition, as well as
  recreationally, lead to Sue's involvement in the founding of Bitless Inc,
  and Central Coast Hoof Sports
.

  Click Here to visit the CCHS Website.

 

 

   Alize Muckensturm (South Wales, UK)

  Alizé runs Fairhorsemanship; an ethical method of education for horses
  and humans. Fairhorsemanship is a horse-centered program that denies
  the efficiency of bits, fixative tacks and other gadgets such as spurs.
  Fairhorsemanship uses mainly positive reinforcement and consider
  “liberty” as an educative tool rather than the product of training. The
  emphasis is on groundwork and relationship rather than riding.

  Alizé is currently based in South Wales, UK but her website, contains
  free resources (videos and articles) to help you wherever you are based.
  She offers bit-less riding lessons and groundwork lessons locally and
  runs workshop within the UK.

  Click here to visit Alizé's Website

 

  Tania Petersen & Cara Keogh (Western Australia)  

  Tania Petersen & Cara Keogh are Horse Agility Accredited Trainers
  and competitors, with the International Horse Agility Club.  Together
  they run Horse Aglity WA.  Tania & Cara have helped create a local
  community of like-minded equestrians, who put the relationship with
 
 the horse first and foremost.

  Click Here to visit Tania & Cara's Website.

 

   Carlos Tabernaberri - (Victoria)

  Carlos Tabernaberri is a world leader in training and starting techniques
  for horses of all disciplines, including wild horses and abused horses,
  for whom he is often the horse's last chance.

  He made a moral contract with horses to share the knowledge they have
  taught him to help people learn how to handle and train their horses to
  achieve consistent, positive, ongoing results through understanding and
  trust.


  "Good horsemanship", says Carlos, "is about consistently considering the
  horse's wellbeing first and foremost."


  Click Here to visit Carlos' Website

 

Guest International Judges:

 

  Mark Smith - (United Kingdom)

  Mark Smith is British Horse Society qualified and a former
  International event rider dedicated to the support of a modern
  and holistic approach to the care, training and use of horses,
  and offers a wide range of services including breaking, schooling,
  and competition preparation for horse and rider. 
  Click Here to visit Mark's Website.

 

  Dr Robert Cook - (United States)

  Robert Cook, FRCVS., PhD., Professor of Surgery Emeritus of Tufts University,
  Massachusetts, is a veterinarian who, for most of his career since graduating
  from the Royal Veterinary College, London, in 1952, has been a faculty member
  of clinical departments at schools of veterinary medicine in the UK and USA. He
  is the author of two books for horsemen, Specifications for Speed in the Racehorse:
  The Airflow Factors, and Metal in the Mouth: The Abusive Effects of Bitted Bridles.
  He has also produced a videotape Selecting Racehorses Using the Airflow Factors.
  His research has been focused on diseases of the horse's mouth, ear, nose and throat,
  with a special interest in unsoundness of wind, the cause of bleeding in racehorses,
  and the harmful effects of the bit method of communication.
  Click Here to visit Dr Cook's Website.

 

 Leslie Nichols - (United States)

  Leslie Nichols is creator of Equine Liberty Sports™, a step-by-step on-line teaching
 
program that teaches horse owners all over the world how to teach their horses
  Liberty and how to become Liberty handlers.  Equine Liberty Sports is the culmination
  of many different forces and influences over a 10 year span in Leslie Nichols’ 2nd
  career as a horse trainer.  Leslie Nichols enjoyed horses as a teenager and returned
  to horses in later years, she began a process of self-education on training horses,
  using natural horsemanship methods. As she worked and played with her horses in
  this still new and radical way, and she soon retired from the advertising and marketing
  industry to become a full-time professional trainer. 
 
Click Here to visit Leslie Website.

Show Secretary & Gear Checking Steward: Karri Nadazdy, Bitless Inc Secretary

 

Home

Why Go Bitless?

Clubs & Groups

Hoof Sports Clubs

Become A Member

Bitless Inc Awards

Bitless Bridle Bank

Documents

FAQs

Members Forum

Contact Us

 

Join Now!